2021 - Vinterferie på fjellet,  Bobil på vinteren,  Norge,  Norge > Østlandet,  Norgesturer,  Reisebrev fra Norgesturer med bobil,  Reisebrev i bilder,  Reisetips

Med bobil på vinterferie i fjellheimen

I februar tok vi turen med bobil på vinterferie i fjellheimen. Første stopp var Haglebu før vi tok turen videre til Dagalifjell via Geilo. Det var overraskende lite snø i fjellet, så det ble bare en skitur på denne turen, og den tok vi på Haglebu. Og en liten tur i alpinbakken på Dagali.

Februarsolen er lav på himmelen mens vi gikk en skitur rundt vannet.

Med bobil på vinterferie på Haglebu Feriesenter

Det var tåke når vi kom til Haglebu på ettermiddagen, men vi fikk en fin plass med utsikt mot vannet og fjellene. Vi hadde ringt på forhånd for å resevere plass, men siden vi kom på en mandag var helgens bobiler reist hjem, så det var mange ledige plasser.

Det var kun to bobiler på Haglebu den dagen vi kom.
Blå morgen og utsikten fra bobilen når vi spiste frokost.
Kjekt å kunne ta med jobb på tur. Det ble et par timers jobbing før vi tok turen ut på ski.
Skituren gikk rundt vannet med en liten avstikker. Ca 5 kilometer med flatt terreng i isete løyper.
Vår lille blå bybobil på bobilparkeringen på Haglebu.
Det er flere skiløyper å velge blant. Du kan ta skiene på allerede ved bobilen.
Vi tok en ettermidagstur på beina for å sjekke ut alpinbakken på Haglebu.

En gåtur uten ski på beina på Haglebu

Det er et familievennlig skisenter på Haglebu. Det er nesten 1 km å gå fra bobilplasse, så litt for langt å gå med slalomski på beina. Vi tok derfor turen opp uten ski, for å se om vi skulle ta turen opp med bobilen dagen etter. Det var relativt dårlig plass på parkeringen og mye is, så skulle vi få parkert bobilen måtte vi nok være blant de første som kom… vi droppet derfor å teste alpinbakken og satte heller kurset mot Dagali dagen etter.

Det ble 2 netter på Haglebu før vi reiste videre.

Fra Haglebu til Dagali med bobil på vinteren

På vei over fjellet fra Haglebu mot Bromma, med åpent landskap og flere skiløyper!
Veien ned mot Bromma var heldigvis uten is, så turen ned til Halligdal gikk uten å få hjertet i halsen.
På vei fra Geilo til Dagali. Det var lite snø på fjellet!
Vi møtte på denne lille elgen som ville over veien. Vi så den på avstand og hadde senket farten.

Vintercamping på Vasstulan med Bobil

Vi satte kursen mot Vasstulaen – hvor vi visste det var mulig å parkere bobilen på 1100 meters høyde, med både kafe og skiløyper rett på utsiden av døra. Det blåste for mye for oss skiamatører, så vi fant heller veien inn på kafeen og spiste en deilig pizza.

Les mer om vintercamping på Dagalifjell her!

Vasstulaen 1100 meter over havet – perfekt for deg som liker å stå på ski på høyfjellet. Vår lille blå bybobil er den eneste bobilen på den store parkeringsplassen.
Dagen etter lå skiløypene nesten tomme – det blåste fremdeles.

En liten tur til alpinbakken på Dagali

Dagali har en fin og familievennlig alpinbakke. Enkle nedfarter og lite folk er slik vi liker det. Jeg hadde ikke brukt mitt alpinutstyr på mange år, og hadde «nye» støvler. De var så vonde å ha på seg at det ødela opplevelsen, så etter en tur ned bakken fikk jeg nok. Trond tok noen runder i bakken mens jeg ventet i solen.

Det er stor parkeringsplass ved alpinbakken på Dagali, men det var veldig sørpete på den smale veien opp dit. Hadde vi visst hvor dårlige forholdene på veien var, hadde vi nok ikke kjørt opp. Men med god fart fikk vi humpet oss opp til parkeringsplassen.

Vi tok heller turen ned til alpinsenteret og prøvde slalombakken der.

Etter 4 dager på tur med bobil på vintererie med skiutstyr i bagasjen, bestemte vi oss for å setter kursen hjemover.

Dette bildet mangler alt-tekst; dets filnavn er Dagali-til-Røberg-Bobil-vinter-2021-2-1024x683.jpg
På vei fra Vasstulaen mot Uvdal og veien hjem til Larvik.

Takk for følget!

Bobilhilsen fra Anne Bente

Dette bildet mangler alt-tekst; dets filnavn er Haglebu-bobil-vinter-2021-9-1024x768.jpg

5 Comments

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

0 Shares
Share
Pin
Tweet