2024 - Reisebrev fra 7 dagers Norgesferie i juli,  Norge,  Norge > Fjellturer,  Norgesturer,  Reisebrev fra Norgesturer med bobil,  Reisebrev i bilder,  Reisetips

Sykkel- og fottur til Peer Gynt Hytta

Hvis du drømmer om en fjelltur som kombinerer enkle turstier med storslått natur så er Høvringen i Rondane det perfekte stedet for å ta en fottur til Peer Gynt Hytta. Her deler vi en dag fra vår tur inn til Peer Gynt Hytta – en kombinasjon av sykkel- og fottur som gir deg alt det beste fjellet har å by på.

Sykkeltur til Smuksjøseter

Vi startet dagen med en sykkeltur på grusveien fra Høvringen til Smuksjøseter, en strekning på cirka 5 kilometer. Veien slynger seg gjennom vakker fjellnatur, og selv om det er noen bratte bakker, gjør el-sykler turen behagelig og tilgjengelig for de fleste. For deg som foretrekker fire hjul, kan denne veien også kjøres med bobil, og det er mulig å parkere nær Smuksjøseter – perfekt for en naturopplevelse uten stress.

Når du har kommet opp den lange og bratte bakken, er det en flott og enkel sykkeltur inn over fjellet.
Her er det til og med mulig å kjøre bobil helt inn til Smuksjøseter.
Vi nærmer oss Smuksjøseter.
Stor parkeringsplass for både biler, bobiler og buss like ved Smuksjøseter.
Syklene er godt parkert ved Smuksjøseter.

Fottur til Peer Gynt Hytta fra Smuksjøseter

Fra Smuksjøseter tok vi beina fatt og fulgte stien til Peer Gynt Hytta, en lett tur på cirka 4 kilometer uten stigning. Her fikk vi virkelig nyte Rondanes ikoniske fjellandskap, med vidstrakte vidder og frisk fjelluft. Turstien var enkel å følge, med variert kvalitet på stien. En del partier med steiner, men også partier med perfekte stier på mykt underlag. Det var litt vått enkelte steder, så ta med gode fjellsko og et ekstra par sokker.

Det er ingen tvil om hvilken tursti du skal følge!
Bred tursti som er enkel å gå for de aller fleste i normalt god form.
Her er det utsikt til endeløse vidder.
Under fjellet langt der framme ligger målet for fotturen – Peer Gynt hytta
Over knauser, myrer for å komme fram til målet. Men ingen tøffe stigninger.
Så var vi framme ved Per Gynt Hytta, som er omgitt av en rekke små steinhytter.

Peer Gynt Hytta

Peer Gynt Hytta er et perfekt turmål. Den ligger idyllisk til ved en vakker foss, omgitt av sjarmerende steinhytter og er et populært mål for fjellvandrere. Navnet henter inspirasjon fra Ibsens kjente verk, og passer perfekt til området den ligger i midt i Rondane nasjonalpark.

Området rundt hytta byr på en sjelden kombinasjon av dramatisk natur og fredelige omgivelser. Her kan du sitte ved fossen og lytte til det beroligende bruset, eller bare nyte utsikten over fjellene rundt deg mens du spiser nisten din etter turen over fjellet. Peer Gynt Hytta har også et lite serveringssted hvor du kan nyte hjemmelagde vafler, kaffe og brus – en perfekt belønning etter fotturen.

Det var ren sommeridyll ved Peer Gynt Hytta når vi var der.
Fossen som skjærer gjennom fjellet er helt unik vakker.
Heldigvis er det laget en enkel gangbro over elven, så vi kom tørrskodd til Peer Gynt Hytta
Grønt og flott på fjellet i slutten av juli.
Cafeen på Peer Gynt Hytta var åpen – de skal visstnok ha gode vafler. Vi nøyde oss med egen niste.
Noen av de mange små hyttene rundt Peer Gynt Hytta.

Returen til Smuksjøseter

Vi valgte å gå samme veien tilbake, men det er også mulig å gå en annen vei slik at du får en rundtur. Men selv om vi gikk samme vei tilbake, hadde vi nå utsikt til de vi tidligere på dagen hadde i ryggen.

Etter en lang og god pause i solen, gikk turen tilbake til Smuksjøseter.
Broen som tar deg tørrskodd over elven.
Villt og vakkert i Rondane.
Herlig med lyden av klukkende bekker – som vi måtte komme oss over.
Etter foturen var det en flott sykkeltur tilbake til Høvringen.

Tips for fotturen til Peer Gynt Hytta

  1. Ta med el-sykkel: De bratte bakkene til Smuksjøseter blir mye lettere å håndtere med litt ekstra hjelp fra en el-motor.
  2. Kle deg etter været: Selv på en varm sommerdag kan været snu raskt i fjellet, så ha alltid med en lett jakke.
  3. Sett av god tid: Vi brukte totalt 5,5 timer på turen, men det inkluderte mange pauser for å nyte utsikten og ta bilder.
  4. Ta med niste eller penger: Peer Gynt Hytta har åpent enkelte dager. Men niste er alltid bra å ha med på en fottur i fjellet.
  5. Lyst på en lenger tur: Du kan starte fotturen fra Høvringen. Da er turen ca 9 km hver vei.

En flott tur som anbefales

Denne kombinasjonen av sykkel- og fottur er en ideell måte å utforske fjellet på – enten du er en erfaren fjellvandrer eller bare ønsker en rolig dag ute i naturen. Selv om været var perfekt og vi ennå var i juli, var det overraskende få personer ute på tur her. Men alle vi møtte på var veldig blide og lykkelige over å ha tatt turen til Peer Gynt Hytta denne flotte sommerdagen.

Høvringen og Rondane byr på en unik blanding av tilgjengelighet og spektakulær natur. Så pakk sekken, finn fram sykkelen, og la fjellene gjøre resten! Det finnes også mange andre turer du kan gå eller sykle i Rondane. Du bestemmer selv lengden på turen.

Vi gikk turen inn til Peer Gynt Hytta 30. juli 2024, på en varm sommerdag med godt over 20 grader og sol på fjellet. Dette var tredje dagen på vår sommerferie i Norge med bobilen og bobilen var godt plassert på panoramaplassene på Høvringen Camping . Les mer om den turen her!

Bobilhilsen fra Anne Bente

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

0 Shares
Share
Pin
Tweet