2026 - Eurpaferie sommer,  Reisebrev fra Europaturer,  Reisebrev i bilder,  Reisetips,  Tyskland

Dag 3: Bobilplass i Schleswig med mange opplevelser

Denne dagen ble målet Scleswig. Vi visste at bobilplassen i Schleswig er populær, og ville være sikre på å få plass. Derfor forlot vi Aabenraa rundt halv ni om morgenen og satte kursen sørover. Bare 6 mil å kjøre, så under en time senere rullet vi inn på bobilplassen ved lystbåthavnen i Schleswig.

Vi var heldige og fikk en flott plass helt nede ved vannet. Med restaurant, strandpromenade og sentrum innen gangavstand lå alt til rette for en fin dag.

Dette er dag 3av vår Europaferie 2026. Les alle reisebrevene her!

Bobilparkeringen i Schleswig ligger helt nede ved sjøen.

Schleswig – en av Tysklands eldste byer

Schleswig ligger innerst i fjorden Schlei i delstaten Schleswig-Holstein og er en av de eldste byene i Nord-Tyskland. Byen har en lang historie som handelssted og har sterke historiske bånd både til Danmark og Tyskland. Det var imidlertid ikke historien som først gjorde inntrykk på oss, men hvor hyggelig området rundt bobilplassen var.

Her lå både restauranter, strandpromenade og grøntområder rett utenfor døren. Med temperaturer opp mot 30 grader i skyggen var det lett å finne feriefølelsen.

En liten eventyrby i det gamle fiskerkvarteret

Bare noen hundre meter fra bobilplassen ligger Holm, det gamle fiskerkvarteret i Schleswig. Området var opprinnelig en liten fiskerbosetning, og mye av det historiske preget er bevart. Dette ble raskt dagens høydepunkt.

Små søte hus ligger på rekke og rad langs brosteinsgatene, og langs fasadene bugner det av fargerike blomster. Det føltes nesten som å gå rundt i en liten eventyrby. Gatene er smale, og ekstremt ryddige, og det er åpenbart noen som tar godt vare på både hus og gater. Midt i denne idylle ligger en liten kirke og en kirkegård – 0mkranset av små hus. Det var lite folk ute når vi ruslet gatelangs i fiskerkvarteret Holm, noe vi trives god med (folkemengder har aldri vært en favoritt hos oss).

Sykkeltur til Vikingbyen Hedeby

Etter besøket i gamlebyen hentet vi syklene og satte kursen mot Vikingbyen Hedeby, eller Haithabu som den heter på tysk.

Hedeby var en av de viktigste handelsbyene i hele vikingtiden. For over tusen år siden møttes handelsfolk her fra Skandinavia, Østersjøområdet og resten av Europa. I dag er deler av byen rekonstruert som en vikinglandsby, og området står på UNESCOs verdensarvliste.

Selve sykkelturen var fin, men besøket imponerte oss kanskje ikke like mye som vi hadde forventet. Samtidig tror vi forklaringen er ganske enkel. Vi har tidligere besøkt både Vikinglandsbyen i Lofoten og Vikingbyen i Gudvangen, og mye av opplevelsen føltes derfor kjent. For førstegangsbesøkende vil dette sannsynligvis være en langt større opplevelse enn det var for oss.

Et slott vi bare fikk se utenfra

Etter,litt sen, men god lunsj på restauranten ved bobilplassen tok vi syklene fatt igjen. Denne gangen var målet Gottorf slott. Da vi kom frem oppdaget vi at både slottet og slottsparken dessverre var stengt.

Det var litt synd, for slottet var imponerende. Det store hvite bygget ruver over området og er vanskelig å overse. Gottorf slott har røtter tilbake til middelalderen og var i flere hundre år residens for hertugene av Schleswig-Holstein. I dag huser bygningen flere museer og regnes som et av de viktigste historiske byggene i regionen.

Selv om vi bare fikk sett det utenfra, var det absolutt verdt sykkelturen.

Strandpromenade, triatlon og sommerstemning

På vei tilbake syklet vi gjennom strandpromenadeområdet i Schleswig. Tidligere på dagen hadde deler av området vært stengt på grunn av triatlon, men det var fortsatt mye aktivitet da vi kom forbi. Langs vannet ligger flotte parkområder, gangveier og sykkelstier, og hele området virker svært godt tilrettelagt for friluftsliv.

Schleswig fremstår rett og slett som en by som er laget for å oppleves til fots eller på sykkel.

En avslappende avslutning

Resten av dagen gikk i et roligere tempo. Vi tok en is ved bobilplassen, nøt sommervarmen og slappet av ved vannet. Med tre restauranter innen hundre meters avstand hadde vi egentlig alt vi trengte rett utenfor døren. Selv om dagen føltes avslappende, ble det faktisk en ganske aktiv dag.

Ren idyll ved fiskerkvarteret i Schelswig.


Tips til andre bobilreisende

Skal du besøke Schleswig i høysesongen, lønner det seg å komme tidlig. Bobilplassen er svært populær, og da vi kom på formiddagen var det bare noen få plasser igjen. Senere på dagen var plassen full.

Dagens fakta

  • Rute: Aabenraa – Schleswig
  • Avreise: ca. 08.30 – Ankomst: ca. 09.30
  • Overnatting: Bobilplass ved vannet i Schleswig
  • Pris: 28 euro

Vi trivdes god i Schleswig og alt den lille byen hadde å tilby.

Alle reisebrevene fra sommerferien i Europa 2026 finner du her!

Bobilhilsen fra Anne Bente