
Med bobil fra Hardanger til Haukelifjell
Den siste dagen av denne lille Vestlandsturen i mai gikk turen med bobil fra Hardanger langs Hardangerfjorden og videre over Haukelifjell og gjennom Telemark. Dagen startet med lavt skydekke og regn i luften. Men, vi kan jo ikke ha flaks med været hver dag, så da var det bare å ta det været vi fikk og gjøre det beste ut av det.
Heldigvis var sikten bra nok til at vi kunne se mye flott natur og kulturlandskap fra bobilen på vår reise langs Hardangerfjorden og over Haukelifjell. Det er faktisk helt fint å være på bobiltur selv om solen ikke skinner!
Les alle reisebrevene fra Vestlandsturen i mai 2022 her!

Reiserute dag 4: Kinsarvik – Haukelifjell – Larvik
På vår ferd hjemmeover med bobil fra Hardanger, kjørte vi først langs Hardangerfjoden mot Odda. Veien er til tider smal, men det er trafikklys som regulerer de smaleste stedene på veistrekningen (så da går det fint selv for deg som har stor bobil). Normalt er dette en fantastisk strekning, men med lavt skydekke var det litt begrenset utsikt.
Når vi passerte Odda var det fullt på Lotepus Bobilcamp. Der har vi tidligere stått nesten alene med vår bobil, men etter at Lotepus overtok har det blitt veldig poulært. Turen ut fra Odda med utsikt mot Buarbreen er alltid like vakker, og ved Låtefoss var det både mye vann og mange bobiler. Over Haukelifjell traff vi på vinteren igjen, før vi kjørte ned mot våren i Telemark og Vestfold.
Reiseruten for denne fjerde og siste dagen av bobiltur til Vestlandet (Søndag 29. mai 2022): Kinsarvik – Odda – Haukelifjell – Larvik som gir ca 335 km og litt over 5,5 timers kjøring
Høydepunkt på turen denne dagen var:
- Hardangerfjorden
- Låtefoss
- Haukelifjell

Bobilplass på Mikkelparken Ferietun i Kinsarvik
Dagen startet på Mikkelparken Ferietun i Kinsarvik. Plassen er spesielt flott for familier, med mange fasiliteter rettet mot barn, med lekeplasser og svømmebasseng. Vi var kun på en stopover, og reiser uten barn, så vi klarer oss fint med en liten gressmatte utenfor bobilen 🙂


Turen med bobil fra Hardanger gikk langs Hardangerfjorden mellom Kinsarvik og Odda
Selv om vi har kjørt veien flere ganger tidligere, og selv om det var lavt skylag og yr og regn i luften, slutter jeg aldri å la meg imponere av Hardangerfjorden. I mai er det spesielt vakkert med grønne dalsider, fruktblomstring og hvite fjelltopper.







Fra Hardanger til Haukeli med bobil i mai
I Hardanger var det vår og blomstring, men jo høyere opp vi kom – jo kaldere ble det.Over Røldalfjellet kom det lett snødryss fra himmelen, men heldigvis ingen fare for glatte veier.














Siste reise gjennom Telemark og Vestfold
Så går det mot slutten av bobilturen til Vestlandet, og for oss betyr det en transportetappe gjennom Telemark til Vestfold og Larvik. Men Telemark byr også på mye flott natur langs veien.


Takk for følget! Denne bobilturen tok også slutt. Vi gleder oss til neste tur.
Har du lyst til å lese og se bilder fra opplevelsene på de tre første dagene av denne lille Vestlandsturen med bobil i mai?
Reisebrev dag 1: Med bobil over Hemsedalfjell til Lærdal
Reisebrev dag 2: Med bobil i Sognefjorden og Vikafjellet
Reisebrev dag 3: Dagstur til Bergen
Bobilhilsen fra Anne Bente
