
Bobiltur til Ribe – med historisk byvandring
Påsketuren startet i Hirtshals, før det ble bobiltur til Ribe sør på Jylland. Det var en fin dag å være inne! Det blåste sterkt og været var lunefult. Vi valgte derfor å stoppe på Bilka i Ålborg før vi tok full fart sørover til middelalderbyen Ribe som hadde stått på min ønskeliste lenge. Der fikk vi plass på bobilparkeringen rett ved sentrum av Ribe, og vi fikk en flott byvandring i middelalderbyen.
Les alle reisebrevene fra bobilpåsken i Danmark i 2022 her!

Bobilpåske dag 2: Hirtshals – Ribe
Det skjedde lite på den andre feriedagen – men vi kjørte fra Hirtshals til Ribe med godt mot og håp om bra vær. Dessverre var ikke været på vår side, så vi måtte vente til dagen etter til å ta en rusletur i den gamle sjarmende byen. De sterke vindkastene fristet ikke til uteaktiviteter, og med regnbyger og haggelbyger som kom og gikk ble det en ganske begivenhetsløs dag.


Dagens høydepunkt var shoppingturen på Bilka i Ålborg
Der var det et imponerende utvalg av alt av utstyr til hjemmet, klær, turtøy, mat og mye mer. Spesielt imponert var jeg av de spennende rettene de solgte i ferskvarediskene. Et utvalg vi ikke er vant til hjemme, til priser som var hyggelig for lommeboka. Liker du shopping, så anbefaler jeg et stopp på Bilka i Ålborg. I tillegg til stormarekdet Bilka, er det et kjøpestenter med et stort antall selvstendige butikker og kjedebutikker.

Bobiltur til Ribe med bobilparkering i sentrum
På vår bobiltur til Ribe stoppet vi på bobilparkeringen rett ved sentrum. Den var helt gratis, med tømmemuligheter, men uten strøm. Avtanden er ikke helt innenfor 4 meters-reglen, men plassen ligger perfekt til for å gå en tur i middelalderbyen Ribe. Du kan selvfølgelig parkere her for en dagstur også. Ønsker du mer ordnede forhold ligger det en bobilparkering litt sør for byen og en campingplass litt nord for byen.

Dag 3: Byvandring i middelalderbyen Ribe
Vi hadde planlagt en byvandling i Ribe på ettermiddagen, men været forhindret oss. Gleden ble derfor stor når vi våknet til blå himmel og muligheten til en byvandring i Ribe på morgenkvisten.
Ribe regnes som Nordens eldste by og er også kjent for å ha Danmarks best bevarte middelalderby, med en historie helt tilbake til 700-tallet. Det er en liten by, som passer perfekt for byvandring enten på en time eller mer. Med varmt vær kan du nok gjerne bli lenger og virkelig nyte omgivelsene, uterestaurantene og de sjarmerende gatene.
Om sommeren arrangeres det historiske byvandringer med guide i Ribe, for deg som ønsker å få med deg byens historie når du er på bobiltur til Ribe.















Fra bobiltur til Ribe og videre til Køge
Etter byvandring i Ribe valgte vi å sette kursen vestover mot Køge, like sør for København. Vår bobiltur til Ribe gikk ikke helt etter planen, da det dårlige påskeværet ikke var helt det vi hadde håpet på. Den videre planen var opprinnelig å reise til Nord-Tyskland, men med det var kaldt, mye vind og mye vær også der, så vi håpet på bedre vær mot øst!
En forblåst hilsen fra Anne Bente

One Comment
Pingback: