2023 - Halden og Haldenvassdragdet,  Norge,  Norge > Fjellturer,  Norge - Innlandet,  Norgesturer,  Reisebrev fra Norgesturer med bobil,  Reisebrev i bilder,  Reisetips

Fjelltur på Budor

Vi tok en fjelltur på Budor en regnfull dag i juli. Budor ligger ved porten av Hedmarksvidda, like nord for Løten, og er et flott turområde. Beliggende på 600 meter over havet, er det en fint tur opp til Hedmarksvidda. Ved alpinanlegget er det en stor parkeringsplass (dagtid), og det er flere turstier/veier å velge blant. Her er det plass til å parkere bobilen for å ta en fjelltur på Budor og Hedmarksvidda.

Vi valgte å gå opp til toppen av alpinbakken før vi gikk videre inn på vidda og to en runde med retur via et hyttefelt.

Turen startet ved parkeringen og gikk forbi hyttene som lå ved alpinanlegget.
Flotte hyttetak med vill vekst.
Stien gikk opp langs slalombakken.
Det gikk oppover, og oppover, men ikke alt for langt og hardt.
På toppen var det vakkert dekke av lyn og kratt.
Denne flotte hunden var med oss på tur denne dagen.
Mange turmuligheter på Hedmarksvidda. Det var regn i luften så vi valgte en kort tur.
Fine stier – her har det vært mange og tråkket før oss.
Hedmarksvidda ligger stor og vid foran oss.
Seterdrift på fjellet.
Broen til de tre bukkene bruse.
På vei ned fra vidda gikk stien gjennom skogen.
Den siste delen var grusvei.
Et solglimt mellom regnet.

Hedmarksvidda – 8 km fjelltur på Budor

Vi var ute og gikk fjelltur på Budor i litt over 2 timer, og måtte tåle litt regn i løpet av turen. Men vi søkte ly i et skur som lå oppe på vidda.



Det ble rundtur på nesten 8 km, og vi hadde både sol og regn på turen.

Liker du lette turer og kort vei opp til vidda, er en fjelltur på Budor et fint utgangspunkt. Det skal være bobilparkering i tilknytning til Budor Gjestegård, men vi har ikke selv benyttet oss av dette. Anbefaler å ringe på forhånd for å sjekke at du kan parkere for natten om det er ønsket.

Les mer om fjellturer på Budor her!

God bobiltur fra Anne Bente

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

0 Shares
Share
Pin
Tweet