2025 - Europaferie på sommeren,  Bobil i alpene,  Reisebrev fra Europaturer,  Reisebrev i bilder,  Reisetips,  Østerrike

Dag 10: Gondol i alpene – en luftig opplevelse ved Achensee

Etter ni dager på farten med bobil gjennom Tyskland og Østerrike, var det endelig tid for noe vi hadde gledet oss til lenge: Å oppleve gondol i Alpene. Vi ønsket å komme opp i høyden både for å ta en fottur i fjellet, og ikke minst for å nyte utsiten over de majestetiske alpetoppene og innsjøen Achensee.

Dag 10 startet derfor med en usedvanlig kort etappe – bare 12 kilometer fra nordenden til sørenden av vakre Achensee, hvor vi slo leir på Karwendel Camping, med fjellene i ryggen og utsikt mot høyden vi snart skulle sveve opp til. Men selv om kjøreavstanden var kort, ble dagen alt annet enn stillestående, med gåturer både på fjellet, i byen og ved Achensee. Og ikke minst – gondol til alpetoppene for å få fugleperspektiv på både Achensee og alpelandskap var uten tvil dagens høydepunkt.

Utsikt på vei opp Rofan Silbahn.

Rofan Seilbahn – rask vei til høyfjellsfølelse

Rett ved Achensee ligger Rofan Seilbahn. Denne moderne gondolen frakter deg fra bredden av Achensee (like ved Maurach) og opp til Rofan-platået på nesten 2000 meters høyde på bare noen minutter. Skal du ta en gondol i alpene – er dette en tur du kan glede deg til.

Startpunkt: Maurach, Achensee
Navn på gondol: Rofan Seilbahn
Tid: Ca. 5 minutter til toppen
Pris: Ca. 30 euro t/r for voksne (sjekk for rabatter med gjestekort!)
Parkering: Ved dalstasjonen, noen plasser til bobiler bak selve gondolbygget.
Nettside: rofanseilbahn.at

Når vi var der søndag 29. juni 2025 med strålende vær, var det overraskende lite folk der. Ingen kø for å komme hverken opp eller ned med gondolen. Allerede på vei opp får du spektakulær utsikt over Achensee – Østerrikes største innsjø – som glitrer i smaragdgrønt mellom fjellene.

Gondolen som fraktet oss opp fra ca 1000 til 2000 meters høyde.

Gondol i aplene gir deg både utsikt og opplevelser på toppen

På toppen av gondolen åpner landskapet seg i alle retninger. Her oppe finner du både:

  • Fantastisk utsikt over Achensee og alpetopper så langt øyet kan se.
  • Flere merkede turstier i ulike vanskelighetsgrader
  • Spisesteder med terrasser i høyden (vi tok dagens middag med utsikt).
  • Startpunkt for paragliding, via ferrata, zipline og fjellklatring
  • Kuer som beiter på de grønne engene.
  • Den berømte Adlerhorst – et arkitektonisk utkikkspunkt i stål og glass

Vandretur i fantastisk alpelandskap

Vi ble fristet til å følge stien mot Adlerhorst som gikk langs fjellsiden. Vi gikk ikke helt opp til utsiktspunktet, da varme og ryggproblemer stoppet oss fra en skikkelig topptur. Men, vi fikk virkelig følelsen av å være på taket av verden. Det er noe eget med å stå over 2000 meter over havet, i shorts og t-shirt – i strålende sol – og tenke at dette var varmt – og ikke minst flott! I tillegg var det ikke mange folk på stien, så vi kunne nyte utsikten i fred og ro.

Tips: Bruk gode sko – selv korte turer på toppen går i steinete og ulendt terreng.

Ikke bare turister høyt oppe i alpene

Det er ikke bare turistene som nyter høyden i Alpene – kuene gjør det også, og de gjør det med imponerende ro og rungende bjeller. Vi ble møtt av grønne fjellbeiter dekket av blomster, der store, sindige alpekyr vandret rundt med bjeller så tunge at det klang i dalen bare de ristet litt på hodet. Mellom turstier og utsiktspunkt tuslet de rundt, fullstendig uanfektet av shorts-kledde fjellvandrere, selfiestenger og småprat på tysk, engelsk, hollandsk og norsk.

Heldigvis var de på riktig side av gjerdet, så vi slapp å bli jaget av en ivrig melkeku med territoriale tendenser…

En rusletur langs sørenden av Achensee

Etter å kommet tilbake fra fjellene tok vi en kveldstur ned til Achensee, kun 800 meter fra campingplassen. Dessverre tok vi ikke med badetøy, men det var virkelig fristende å hoppe i sjøen der. Det var gjort en fantstisk jobb for å tilrettelegge for bading ved innsjøen, med flotte parkanlegg og badeplasser. Dette er et perfekt område for deg som liker å kombinere fjellturer, bading, soling, sykkelturer og opplevelser i vakkert alpelandskap.

Praktisk for deg med bobil

Hvis du reiser med bobil til Achensee, har du to gode alternativer for overnatting nær gondolen:

  1. Alpencaravanpark Achensee – flott og stor camping med restaurant og parkområde direkte ved Achensee, og perfekt beliggenhet for deg som vil være nær sjøen og bade. Ca 12 km fra Gondolen – en fin sykkeltur hvis du vil ta gondolen.
  2. Karwendel Camping – litt enklere, men rolig og koselig plass i enden av sjøen – rett ved fjellene. Litt under 2 km å gå til gondolen, og ca 800 meter fra Achensee.

Begge plassene gir deg enkel tilgang til både Achense og alpelandsakp. Det finnes i tillegg et par andre campingplasser i området.


Derfor bør du ta gondol i aplene

Det finnes mange steder å ta gondol i Alpene, men Rofan Seilbahn ved Achensee er virkelig noe for seg selv og etter å ha tatt turen opp kan vi virkelig anbefale denne gondolen. Her får du det beste fra høyfjellet – uten å måtte bruke timer på å gå opp. På bare noen minutter svever du fra innsjøens bredde og opp til nesten 2000 meters høyde, der fjelluft, panoramautsikt og turmuligheter venter..


Tips til deg som ønsker å ta gondol i alpene:

Hvis du planlegger en tur med gondol i Alpene – enten ved Achensee eller et annet sted – er det noen ting som er greit å ha i bakhodet. Her er våre beste tips for en trygg og fin dag på toppen:

  • Kom tidlig for å unngå kø og sikre deg parkeringsplass. Har du bobil, kan det være lurt å la den stå på campingplassen og heller ta sykkel eller kollektivtransport til gondolen.
  • Sjekk prisene. Det er store prisforskjeller på ulike gondoler. Fra ca 25 euro til opp mot 70 euro per person (2025).
  • Ta med solkrem. Solen er sterkere i høyden, og du merker det raskt når du er eksponert hele veien.
  • Husk kontanter. Ikke alle spisesteder og kiosker på toppen tar kort.
  • Sjekk åpningstider på forhånd, og vær oppmerksom på at gondoler ofte er stengt deler av året, spesielt mellom sesongene (vår/høst). Ikke minst, sjekk når siste gondol går ned fra fjellet!
  • Bruk gjestekortet fra campingplassen om du har det – mange steder gir rabatt på gondolbilletter.
  • Ha med godt med vann hvis du skal på tur – det finnes ikke alltid drikkefylling underveis.
  • Kle deg for fjellet, selv om det er varmt nede ved innsjøen. Været skifter fort i høyden, og temperaturen kan synke overraskende mye. Lag-på-lag-klær er gull.
  • Bruk gode sko, selv om du bare skal gå en kort tur. Fjellstier på 2000 meters høyde kan være både steinete og sleipe – også de «lette».
Grønt og vakkert på 2000 meters høyde i alpene.

Vil du ha flere tips til reiseruter med bobil i alpene – klikk her!

Følg oss på Instagram for daglige glimt fra veien og reisetips for deg som liker nye opplevelser med bobil!

Bobilhilsen fra Anne Bente

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

0 Shares
Share
Pin
Tweet